ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInnowacje w przemyśle
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE
27.11.2013r. 13:28

C. M. Christensen - światowej klasy ekspert od technologii innowacyjnych - wskazuje energetykę rozproszoną jako tzw. innowację przełomową, czyli taką, która stopniowo będzie wypierać z rynku klasyczny system energetyczny. Z praktyki jednak wiadomo, że obecnie raczej nie zanosi się na to, by OZE, stanowiące trzon energetyki rozproszonej, zagrażały tradycyjnej energetyce skoncentrowanej. Dzieje się tak głównie dlatego, że praktycznie wszystkie działania organizacyjne, koncepcje ekonomiczne (np. grid parity), procesy wsparcia, metody i kierunki analiz ekonomicznych itp. zmierzają do włączenia tych źródeł energii do istniejącego systemu energetycznego, przez co łamią wszelkie zasady rozwoju innowacji przełomowej i niszczą jej innowacyjny potencjał.
Autor: Krzysztof Chlebowski
26.07.2013r. 19:41

W ostatnie dekadzie czerwca odbył się w warszawskim Centrum Nauki Kopernik dwudniowy IV Kongres Innowacyjnej Gospodarki zorganizowany przez Krajowa Izbę Gospodarki. Z racji swoich zainteresowań uczestniczyłem w części obrad drugiego dnia Kongresu, będąc świadkiem, by nie powiedzieć widzem, dwóch sesji dyskusyjnych jednej dotyczącej raportu prof. Jerzego Hausnera i kierowanego przezeń zespołu, zatytułowanego "Konkurencyjna Polska. Jak awansować w światowej lidze gospodarczej".
Autor: Tomasz E. Kołakowski ("Energetyka" - nr 7/2013)
17.01.2013r. 14:23

prof. dr hab. inż Jan Popczyk, Politechnika Śląska w Gliwicach
Trwające nowe układanie świata obejmuje w podstawowym stopniu także energetykę. Do gry weszły technologie OZE/URE i energetyka prosumencka. W ślad za tym zmienia się ekonomika, która staje się już bardzo wyraźnie powiązaniem mikroekonomiki (prosumenckiej ekonomiki typu konsumenckiego) oraz ekonomiki zarządczej traktowanej jako narzędzie realizacji przez rząd kluczowych celów gospodarczych (celu bieżącego i celu długoterminowego).
21.12.2012r. 14:11

Problemy gospodarcze, związane z zaspokojeniem potrzeb społeczeństwa, od wielu lat znajdują się w kręgu zainteresowania ekonomistów, polityków, przedsiębiorców oraz środowisk naukowych. Trwająca w kraju transformacja z gospodarki planowo-nakazowej na rynkową odsłania złożoność tego procesu w każdej dziedzinie.
Autor: Waldemar Skomudek - Politechnika Opolska ("Energia Elektryczna" - listopad 2012)
02.03.2012r. 14:53

Samochody elektryczne nie zatriumfowały w roku 2011 na naszych drogach, biopaliwo drugiej generacji wciąż znajduje się w fazie eksperymentów, ale za to klasyczne panele fotowoltaiczne potaniały trzykrotnie, a naukowcy pokazali rewelacyjne diody ledowe
Autor: Andrzej Hołdys ("Polska Energia" - nr 2/2012)
31.05.2010r. 13:02

prof. dr hab. inż Jan Popczyk, Politechnika Śląska w Gliwicach
Do ochrony bezpieczeństwa elektroenergetycznego w Polsce wystarczające, potencjalnie, są w drugiej dekadzie (2011-2020) biogazownie (rolnictwo energetyczne), farmy wiatrowe i kolektory słoneczne, uzupełnione skokowym wzrostem efektywności energetycznej, który nastąpi za przyczyną domu pasywnego, pompy ciepła i samochodu elektrycznego.
("Czysta Energia" - nr 5/2010)
24.03.2010r. 15:20

Innowacyjność jest bodaj najistotniejszym wyznacznikiem procesów transformacji i rozwoju każdego regionu i kraju. Jej znaczenie w kształtowaniu nowoczesnej gospodarki nie znajduje w ostatnim czasie równego sobie. To wręcz koło napędowe nadające bieg rozwojowi i postępowi gospodarczemu.
Autor: Aneta Sugier - Management & Consulting Group Sp. z o.o
06.10.2009r. 12:16

prof. dr hab. inż Jan Popczyk, Politechnika Śląska w Gliwicach
Wykład inauguracyjny Prof. Jana Popczyka wygłoszony na Politechnice Śląskiej, w trakcie uroczystości rozpoczęcia nowego roku akademickiego 2009/2010, poświęcony przełomowej roli jaką odgrywać będzie w najbliższym czasie połączenie energetyki i ochrony środowiska.
10.08.2009r. 09:08

prof. dr hab. inż Jan Popczyk, Politechnika Śląska w Gliwicach
Z punktu widzenia perspektyw energetyki warto prześledzić, choćby w największym zarysie, kolejne historyczne fale innowacyjności. Przy tym bardzo ważne jest uchwycenie w analizie związków między sytuacją technologiczną i ustrojami społecznymi: interwencjonizmem państwowym, korporacjonizmem, subsydiarnością oraz liberalizmem.
("Energetyka" - lipiec 2009)
18.06.2008r. 14:32

prof. dr hab. inż Jan Popczyk, Politechnika Śląska w Gliwicach
Referat został wygłoszony podczas konferencji "Stabilizacja bezpieczeństwa energetycznego Polski w okresie 2008-2020 (z uwzględnieniem perspektywy 2050) za pomocą mechanizmów rynkowych (ekonomiki) i innowacyjnych technologii - różne scenariusze rozwojowe energetyki" w Serocku w dniach 16-17 czerwca 2008 r.cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE