ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInnowacje w przemyśle
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE

Redukcja śladu węglowego w technologiach utylizacji CO2
22.07.2019r. 05:13

prof. Izabela Majchrzak - Kucęba ("Rynek Energii" - 3/2019)
W artykule przedstawiono istniejące sposoby utylizacji CO2 oraz perspektywy ich dalszego rozwoju w tym zastosowania na dużą skalę . Szczególną uwagę zwrócono na niski ślad węglowy proponowanych technologii w których strumień CO2 wychwycony z elektrowni węglowych lub innych gałęzi przemysłu traktować można jako alternatywne źródło węgla do pozyskiwania paliw, chemikaliów i materiałów. Istotnym elementem jest także możliwość wykorzystania do konwersji CO2 energii produkowanej ze źródeł odnawialnych.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Praw 22.07.2019r. 09:07
Ślad węglowy to kolejna biurokratyczna bzdura. Ale coraz silniejsza w narracji biurokracji unijnej. I za kilka lat zapewne będzie powszechna. Gotują nas jak żabę. Step by step.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 22.07.2019r. 18:35
Nie negując potrzeby optymalizacji gospodarki trzeba powiedzieć, że cześć tych propozycji ociera się o perpeetum mobile. Bez rzetelnego bilansu energetycznego nie ma się co za to brać, bo za bilansem energetycznym pójdzie bilans kosztów. Pewnych rozwiązań nie da się dopracować, zoptymalizować, a także wynaleźć. C+O2=CO2 plus ciepło. Propozycja, że da się to odwrócić nie tylko bez strat, ale i z zyskiem energetycznym i bez stosowania procesów jądrowych to oczywiście szarlateneria, której autorom nie zarzucam. Ale zarzucam nie dość jasne wyartykułowanie, że cudownych rozwiązań nie ma. Wadą artykułu jest właśnie ogólnikowość bez bilansów energetycznych. Zarzucam Wam, że taki artykuł może być przeczytany przez działacza ekologicznego, który w te cuda uwierzy. Wszelkie procesy wielokrotnej konwersji typu "zielony prąd - magazyn energii - prąd" pozostaną na zawsze giga marnotrawieniem zielonej energii. Zielona energia skierowana do sieci bezpośrednio wypiera z niej węgiel. Zielona energia skierowana do tych mało sensownych wielokrotnych, zawsze stratnych konwersji jest tracona i tylko robi dobrze elektrowniom węglowym.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Praw 23.07.2019r. 09:52
Technologie polegające na grach egzo i endotermicznych nie wejdą zapewne z powodów ekonomicznych, w przewidywalnym czasie, do obiegu realnej gospodarki. Specjalnie się bym ich nie bał bo skończą tak szybko jak się zaczęły, podobnie jak łapanie CO2 (czyli CCS). I w niczym te dziwne pomysły nikomu nie zagrażają, chyba że używane propagandowo jako wytrych do niszczenia węgla (no i chyba za chwilę gazu) w energetyce np. jako teoretyczny substytut magazynu energii. Jako tłumaczenie, że są przecież technologie (to obecnie w propagandzie jest stosowane właśnie przy magazynach energii elektrycznej, których poza starymi rozwiązaniami nie ma biorąc pod uwagę aspekty ekonomiczne). Uważam, że tu pojawia się dużo groźniejsze narzędzie czyli ślad węglowy. Kolega Zgryźliwy jest jak zauważyłem bardzo bystrym i realnym obserwatorem obecnej rzeczywistości. Jakie będą konsekwencje wdrażania śladu węglowego dla gospodarki to łatwo sobie wyobrazić. Kiedyś zlekceważyliśmy pierwsze symptomy różnych działań UE np. dyrektywę CAFE i dziś mamy szlachetne szaleństwo walki ze smogiem, pozbawione sensu zdrowotnego, wzbudzające panikę społeczną i nie mającą żadnego sensu ekonomicznego w globalnym świecie. Jak damy się wepchnąć w ślad węglowy, będzie niedobrze. Gospodarce w UE coraz jest trudniej. A rząd chiński ma niezły ubaw analizując wskaźniki gospodarcze.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE