ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInnowacje w przemyśle
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE

Jeszcze o konsekwentnej długoterminowej polityce gospodarczej
04.11.2016r. 05:27

Tomasz E. Kołakowski ("Energetyka" - 10/2016)
Jeden z internetowych Czytelników poprzedniego tekstu z tej strony "Energetyki" używający nicka zgryz stwierdził w komentarzu, że: "nie widzi uzasadnienia ani technicznego, ani społecznego, by wybranej grupie osób dawać dotacje do prądu o wysokości cena x 5 na dalszą rozbudowę energetyki niestabilnej." Przypomnę, że we wspomnianym tekście omawiającym poświęcone energetyce fragmenty "Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" przeznaczonej do konsultacji społecznych, pozwoliłem sobie bowiem zwrócić uwagę na zbyt mało miejsca poświęconego rozwojowi energetyki prosumenckiej.
Uwaga zgryza pokazuje, moim zdaniem, nie tylko bezinteresowną zawiść trawiącą wielu naszych rodaków, ale i szersze zjawisko rozwijającej się już od pewnego czasu nowej linii frontu zwalczających się co najmniej dwóch grup interesów: grupy wojowników proekologicznych czy tzw. ekoterrorystów oraz tzw. lobby węglowo - energetycznego.

Ten swoisty dualizm jest także widoczny we wspomnianej Strategii. Odnosi się ona prawie do wszystkich możliwości rozwojowych energetyki i związanych z energetyką: budowy energetyki i kogeneracji jądrowej, inwestycji w czyste bloki węglowe, ograniczania emisji, tworzenia rynku mocy, wydobycia gazu z łupków, ale i z metanu czerpanego z pokładów węglowych, rozbudowy sieci wysokich i średnich napięć, innowacji, elektromobilności, OZE i klastrów energetycznych, a także sieci smart i inteligentnych liczników. Tak jakby chciano dogodzić zwolennikom każdej z opcji!

Ale działania i wypowiedzi prominentnych polityków i ministra energii w pewien sposób przeczą albo tej strategii, albo terminom i kolejności jej realizacji.

Tymczasem zwolennicy swoistej "rewolucji energetycznej" mocno krytykują zarówno zamiar i projekty budowy energetyki jądrowej, jak i rynku mocy, twierdząc przy tym, że rynek mocy według projektów ministerstwa energii jest nieprawdopodobnie zbiurokratyzowany, czyli w gruncie rzeczy jest zaprzeczeniem tego, czego się wymaga od rynków konkurencyjnych. W przypadku zaś jego wprowadzenia Klastry Energetyczne nie spełnią swojej roli i nie staną się elementem pobudzenia przebudowy polskiej energetyki w kierunku układu trójbiegunowego: wielkoskalowa energetyka korporacyjna - niezależni inwestorzy - energetyka prosumencka.

Jednocześnie zwracana jest uwaga na coraz widoczniejszą konieczność odejścia od energetyki wykorzystującej paliwa kopalne. Wspomniany układ trójbiegunowy jest tylko elementem przejścia do energetyki wykorzystującej dwie grupy źródeł. Pierwsza to zdecydowane zahamowanie ogromnego marnotrawstwa energii, druga to OZE.

Odnieść można wrażenie, że władze energetyki patrzą na rodzący się ruch prosumencki wykorzystujący, ale i inwestujący w OZE podejrzliwie, zarzucając mu tendencje do "nieetycznego" zarobkowania i stawiając bariery prawne ograniczające, czy wręcz blokujące rozwój tej grupy. Znane są wypowiedzi członków rządu, sejmu, czy poszczególnych ministerstw wyrażające dezaprobatę dla chęci zarabiania przez inwestorów prywatnych na odsprzedaży nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej. Warto więc się przyjrzeć zmianom w tym obszarze, jakie zachodzą u naszych zachodnich sąsiadów.

W Niemczech energetyka obywatelska rozwija się bardzo intensywnie. Rośnie udział mocy wytwórczych będących pod kontrolą obywateli. Przykładem może być wioska Saerbeck, w której energia elektryczna pochodzi w całości z bezemisyjnych źródeł odnawialnych wspólnie zarządzanych i należących do mieszkańców. Jest to efekt inwestycji wartych 75 mln euro. Obecnie w niemieckim systemie funkcjonuje ponad 80 GW instalacji słonecznych i wiatrowych. Wszystkie plany ograniczające do 2,5 GW roczne plany wzrostu mocy takich instalacji były przekraczane, co stało się podstawą do dyskusji o nadmiernym wsparciu i potrzebą jego ograniczania ze względu na koszty i podjęcia stosownych ograniczeń i zmian. Bundestag przyjął na początku lipca tego roku prawo, które może negatywnie wpłynąć na rozwój spółdzielni energetycznych. Zmieniono bowiem sposób wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej, będącego fundamentem Energiewende. Zmiana w niemieckiej ustawie o OZE usunęła taryfy gwarantowane, czyli wsparcie dla spółdzielni energetycznych, które odpowiadają za połowę energii wytwarzanej z OZE w Niemczech, a ich liczba zbliża się już do 1000 kooperatyw. Można usprawiedliwić takie działania przy tak wysokim jak w Niemczech poziomie udziału elektrowni wiatrowych, powodującym także kłopoty z nieodpowiednio rozwiniętym systemem przesyłowym.

U nas ograniczyliśmy zdecydowanie wsparcie nową ustawą o OZE, jak również zmianą ustawy o dopuszczalnych odległościach elektrowni wiatrowych od osiedli ludzkich. Zwraca uwagę opublikowana opinia Instytutu Energetyki Odnawialnej dotycząca skutków ekonomicznych uchwalonej nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii w odniesieniu do mikro instalacji. Stwierdzono w niej między innymi, że zaproponowany system rozliczeń z prosumentem nie jest opłacalny z ekonomicznego punktu widzenia. Prosty okres zwrotu przy finansowaniu z kapitału własnego wynosi 20 lat, ale po uwzględnieniu dyskonta znacznie wykracza poza okres trwałości instalacji (46 lat).

Z kolei ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wprowadziła istotne ograniczenia w zakresie budowy i lokalizacji elektrowni wiatrowej. Już niedługo po wejściu w życie ustawy wiatrakowej zdano sobie sprawę z konieczności jej nowelizacji. Tak duża wymagana odległość blokuje wszelkie działania. Celowe wydaje się też zniesienie ograniczeń związanych z granicami gmin, jako że te tereny są na ogół niezamieszkane. W ustawie brakuje także problemów wymiany starych turbin na nowe, przy okazji których można na przykład zwiększać moc zmniejszając poziom hałasu.

A co o perspektywach energetyki polskiej myślą i mówią prezesi koncernów energetycznych? Podczas ostatniego forum ekonomicznego w Krynicy odbył się panel, którego tematem była ocena największych projektów polskiej energetyki z punktu widzenia krótkoterminowego ryzyka i kosztów oraz długoterminowych korzyści, jakie wiążą się z tego rodzaju przedsięwzięciami. Przeważał pogląd, że Polska nie będzie ostatnim Mohikaninem energetyki węglowej, a wprost przeciwnie, węglowa husaria będzie kreować przyszłość. Stwierdzano, że węgiel to szansa, na którą powinniśmy postawić. Nie mamy innego naturalnego surowca, który zapewni bezpieczeństwo energetyczne, stabilność dostaw i niezależność będącą fundamentem polityki energetycznej.

Widać z tego, że zgryz może mieć rację, choć jak wiemy ogląd przyszłości może się zmieniać. Myśląc jednak o przyszłości nie powinniśmy popełniać tego błędu, o jakim mowa w cytacie kończącym niniejszy odcinek postrzegania teraźniejszości.

"Błąd wynika z założenia, że autorzy strategii politycznych (kimkolwiek by nie byli) doskonale orientują się w sytuacji, mają jasno określoną wizję długoterminowych celów, a konsekwencje ich działań są absolutnie przewidywalne. Podchodząc do rzeczy w ten sposób musielibyśmy uznać, że żadne państwo w dziejach, bez względu na to, czy rządził nim despota, czy ciało złożone z trzystu osób, nie prowadziło konsekwentnej polityki długoterminowej. ..."1)

Przypisy:

1) Moses I. Finley "Polityka w świecie starożytnym". Tłumaczenie polskie. Wydawnictwo Znak, Kraków 2002.

KOMENTARZE ( 9 )


Autor: Zygmunt Parczewski 04.11.2016r. 09:29
Kolejny dobry tekst Pana Redaktora Kołakowskiego zmuszający do głębszej refleksji nad stanem spraw w energetyce.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryz 04.11.2016r. 10:59
Zamiast wiatraków było dotować czyste systemy grzewcze. Wtedy też CO2 by spadło, ale mielibyśmy czyste powietrze. A... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 05-11-2016r. 14:31 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: zgryźliwy 04.11.2016r. 11:18
A propos sprawiedliwości społecznej. Mieszkańcy wielkich blokowisk, najczęściej zorganizowani w Spółdzielniach... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 05-11-2016r. 14:32 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Do zgryz-a 04.11.2016r. 15:41
Masz całkowitą rację, bo pod płaszczykiem polityki (klimatycznej) bogaci znajdują sposoby aby płacili na nich biedni.... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowedź: 06-11-2016r. 12:44 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz 05.11.2016r. 20:08
Oczywiście, że mój argument bogaci - biedni jest przerysowany, ale tu przecież jest miejsce na polemiki. Oczywiście,... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 9 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE