ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInnowacje w przemyśle
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


Mielczarski: Ocena perspektyw technologii
08.06.2021r. 05:00

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Nowa technologia powinna w ciągu 10-15 lat, od jej powstania, stać się niezbędną częścią otaczającego nas świata, potrafiącą działać w warunkach konkurencyjnych. Jeżeli tak nie staje się, technologia kończy na technologicznym wysypisku lub egzystuje na marginesie gospodarki. Politycznie motywowane subwencje mogą tylko agonię takiej technologii przedłużyć.
Ocena czy dana technologia ma w przyszłości perspektywy jest dosyć prosta. Wystarczy przeanalizować historię postępu technicznego. Nowe technologie, takie jak: wykorzystanie pary, elektryczności, komputery, Internet, smartphone, streaming, itd. w ciągu bardzo krótkiego czasu od ich powstania stały się niezbędną częścią odtaczającego nas świata.

Jest jednak szereg technologii znanych od dziesięcioleci, które były "przyszłościowe" i dalej pozostają "przyszłościowe", pomimo upływu dziesiątek lat i przeznaczenie dużych zasobów na ich rozwój.

Znanym przykładem jest grafen, którego teoretyczny opis powstał w 1947 r. i który był prezentowany, już w czasie moich studiów, jako bardzo "perspektywiczna" technologia przyszłości. Obecnie po ponad 70 latach, od czasu powstanie pomysłu, dalej szuka się możliwości komercyjnego zastosowania, a technologia wciąż pozostaje "perspektywiczna".

Innym przykładem są technologie czystego (bez emisyjnego) spalania węgla. Ocenia się, że tylko w Polsce wydano, na badania na te technologie w ciągu ostatnich 50 lat ponad 1 mld zł i dalej prowadzi się badania zamiast zaakceptować fakt, że spalanie węgla polega na łączeniu tego pierwiastka z tlenem i nie próbować obchodzić praw fizyki.

Na marginesie energetyki egzystują technologie gazyfikacji węgla, które znalazły ograniczone zastosowanie w przypadku, kiedy nie było powszechnego dostępu do gazu ziemnego lub jak w latach 80. XX wieku w RPA na skutek sankcji gospodarczych nie było paliw płynnych.

(507x650)

Podobnym przykładem są technologie wodorowe. Pierwiastek ten jest znany od 200 lat, a jego zastosowania są "przyszłościowe" od ponad 100 lat. W 1936 r. opracowano i w roku później zbudowano turbinę na wodór1. Efekt jest taki, że po prawie 80 latach od tego czasu mamy turbiny, w których można spalać wodór ale tylko jako pewną niewielką domieszkę gazu ziemnego.

Dużo mówi się o rozwoju sieci wodorowych, ale dalej nie wiadomo jak zbudować rurociągi z których nie ulatniałby się wodór. Jak powstrzymać penetrację wodoru poprzez złącza kołnierzowe czy jaka powinna być konstrukcja zaworów i jak uniknąć zwiększania kruchości materiałów wystawionych na działanie wodoru.

Można przesyłać wodór domieszkując do kilku procent gaz ziemny. Większa domieszka zmienia właściwości gazu i wymagałby przede wszystkim przeprojektowania wszystkich urządzeń korzystających z gazu ziemnego od palnika kuchenki po turbiny energetyczne. Pada sporo deklaracji o budowie sieci przesyłającej wodór, ale w tle są bardziej subsydia niż możliwość praktycznej realizacji.

Wodór jest ostatnią "deską ratunku" dla pomysłu neutralności klimatycznej. Aby wyeliminować paliwa kopalne z produkcji energii elektrycznej trzeba mieć "zieloną" technologię zapewniającą pełną dyspozycyjność czyli mającą zdolność magazynowania energii. Szanse na przestawienie znacznej części elektroenergetyki na wodór są minimalne. Nie mówiąc już o bardzo dużych kosztach, chociaż koszty obecnie mają znaczenie drugorzędne, od kiedy mamy szybkie drukarki Euro.

Do kroplówki dotacji, motywowanych polityką dekarbonizacji, od lat podłączone są technologie źródeł odnawialnych, w szczególności panele PV i wiatraki. Odłączenie kroplówki dotacji dla OZE spodobałoby zatrzymanie rozwoju tych technologii. Jak długo można podawać kroplówki dla OZE?

Postęp techniczny wymaga intensywnych badań naukowych i działań wdrożeniowych. Fundusze powinny być przeznaczone przede wszystkim na badania i rozwój nowych technologii, zamiast na masowe dotacje do instalacji, które nie są w stanie egzystować bez subsydiów.

Trzeba wspierać firmy typu start-up, ponieważ 1 na 100 pomysłów ma szansę na fazę demonstracyjną, a 1 na 1000 lub mniej może być skomercjalizowany. Jednak trzeba postawić granicę dotacji: np. 100 000 zł i 2 lata dla Strat-up i zakończyć dotację, kiedy nie ma szybkich postępów.

Kiedy chcemy ocenić perspektywy nowej technologii należy zadać pytanie. Jak długo ta technologia jest znana? Jeżeli jest ona znana od 10-15 lat i dalej jest "perspektywiczna" należy powiedzieć: "Dziękujemy, wystarczy". I skupić wysiłek i zasoby na innych pomysłach.

1 Źródło: Wikipedia. Turbina wodorowa została zaprojektowana w 1936 przez Hans-a von Ohain i zbudowana w 1937 roku przez Heinkel-Hirth Motorennau

Czytaj również:

KOMENTARZE ( 10 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Pesel 08.06.2021r. 07:21
Ciekawe jakie czynniki powodują, że słabo rozwija się technologia gazu płynnego w samochodach. Jedynie 14%... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 4 | Najnowsza odpowedź: 10-06-2021r. 00:04 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 08.06.2021r. 12:09
Oprócz trudności technicznych stosowania wodoru, jak zawsze przypominam o znacznie bardziej prozaicznej sprawie -... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Obserwer 08.06.2021r. 13:57
Rozwój technologii wciągu 10-15 lat żart pana profesora. W technologiach informatycznych to przepaść kilka generacji... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowedź: 09-06-2021r. 16:12 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2021
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE