ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInnowacje w przemyśle
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


Kurtyka: Innowacje to ryzyko, które się opłaci
02.11.2017r. 16:51

- Polska chce rozwijać i wspierać własne start-upy technologiczne, które będą dostarczać rozwiązania dla sektora energii, w tym dla rozwoju elektromobilności. Nasz kraj ma potencjał do tego, by stać się znaczącym podmiotem na rynku pojazdów elektrycznych, zwłaszcza w sektorze inteligentnej komunikacji miejskiej - powiedział wiceminister energii Michał Kurtyka podczas kongresu Fuel Choices and Smart Mobility Summit 2017 w Tel Awiwie.
nnowacyjne technologie, nowe modele biznesowe i wyzwania środowiskowe to główne tematy, odbywającego się 31 października i 1 listopada 2017 r. kongresu Fuel Choices and Smart Mobility Summit 2017. Podczas wydarzenia, objętego patronatem przez premiera Izreala Benjamina Netanyahu, dyskutowali ze sobą przedstawiciele świata nauki, biznesu, przedsiębiorcy i politycy z całego świata. Wiceminister Kurtyka brał udział w panelach dyskusyjnych, spotykał się z przedsiębiorcami oraz przedstawicielami izraelskiego Ministerstwa Energii i instytucji wspierających rozwój innowacji w Izraelu - Israel Innovation Authority i Fuel Choices and Mobility Initiative.

Podsekretarz stanu w ME podkreślał, że istotną rolą w rozwoju innowacji mają do odegrania zarówno państwo, jak i rynek. - To przedsiębiorcy najlepiej wyczuwają technologiczne trendy. Administracja tworzy warunki do tego, aby mogły się one rozwijać z pożytkiem dla gospodarki. To synergia biznesu oraz instytucjonalnego wsparcia państwa jest kołem zamachowym dla wzrostu innowacyjności - mówił. Podkreślił także, że Polska jest w tej chwili jedną z najprężniej rozwijających się gospodarek w UE. Zaznaczył, że w pierwszym półroczu 2017 r. na każde trzy nowo utworzone miejsca pracy w przemyśle w Europie, dwa powstały w Polsce. - To pokazuje, że nasz kraj ma duży potencjał przemysłowy. Mamy także ambicje, aby inwestować w innowacje - powiedział. Dodał również, że Izrael to dziś jeden z liderów światowego rynku innowacji i start-upów. - To m.in. zasługa kompleksowego i konsekwentnego wsparcia tego obszaru ze strony administracji rządowej. Dlatego, budując własną platformę wsparcia innowacyjnych projektów, z ciekawością przyglądamy się izraelskim doświadczeniom - zaznaczył.

Wiceminister Kurtyka zauważył także, że szybko postępujący rozwój technologii oraz zmiana oczekiwań i przyzwyczajeń konsumentów wymuszają dziś na wielu branżach wypracowanie nowych modeli biznesowych i rozwiązań dostosowanych do potrzeb użytkowników. - Dla biznesu i liderów rynku inwestycje w innowacje to nie tylko szansa na wykreowanie nowych gałęzi rynkowych, ale wręcz konieczność. Jeśli nie wyprzedzą trendów, nie dostosują się do szybko zmieniających się warunków, wpłynie to negatywnie na ich konkurencyjność i osłabi ich biznesową pozycję - mówił.

Dodał, że dobrym przykładem tego, jak wdrażane są innowacje jest rozwój i upowszechnianie się elektromobilności. - Już dziś branża transportowa i motoryzacyjna dostrzegają, że dotychczasowe modele biznesowe i kierunki rozwoju wyczerpały się. Stąd poszukiwanie nowych sposobów działania, nowych projektów i innowacji technologicznych, które pozwolą odpowiedzieć na potrzeby rynku i odbiorców - powiedział. Zaznaczył, że o tym jak dynamicznie rozwija się dziś rynek pojazdów elektrycznych świadczy m.in. przykład największego chińskiego operatora mobilności Didi (odpowiednik amerykańskiego Ubera), który przewiduje, że w 2020 roku będzie posiadał w swojej flocie milion samochodów elektrycznych. Kolejnym przykładem jest dynamiczny rozwój autonomicznego transportu publicznego w Finlandii, która testuje możliwości dokonywania przewozów za pomocą bezzałogowych autobusów.

Wiceszef resortu energii podkreślił, że dla Polski wzrost innowacyjności sektora energii jest warunkiem zachowania jego konkurencyjności w najbliższych latach oraz gwarancją bezpieczeństwa energetycznego kraju. Zaznaczył, że w tym kontekście ważna jest także aktywność firm energetycznych i zmiana myślenia korporacyjnego. Przypomniał również, że Ministerstwo Energii przygotowało dokument pt. Kierunki Rozwoju Innowacji Energetycznych, którego celem jest m.in. zwiększenie konkurencyjności przedsiębiorstw energetycznych oraz nakierowanie strumienia finansowania na najbardziej innowacyjne i perspektywiczne obszary. - Dla rozwoju innowacyjności konieczne jest zapewnienie finansowania badań i realizacji projektów oraz stworzenie warunków do tego, aby najlepsze z nich rywalizowały ze sobą na rynku - mówił. Dodał, że ME konsekwentnie współpracuje z przedstawicielami biznesu, nauki i starup-ów i wspiera działania, które mogą przyczynić się wypracowania nowoczesnych rozwiązań. - Nie możemy bać się ryzyka. Stanowi ono jeden z fundamentów innowacyjnego działania - podkreślił Kurtyka.
Ministerstwo Energii

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: MIT 04.11.2017r. 11:00
Motto: Sahara zielone Elizjum.

1. MIT 30.10.2017r. 18:29 - http://cire.pl/item,153358,13,0,0,1,0,0,mielczarski-za-malo-innowacyjnosci-w-innowacjach.html#komentarz * 2. Ile elektronów swobodnych nienależących do cząsteczek wody można by zgromadzić wraz z wodą w stosownym zbiorniku o pojemności N tysięcy metrów sześciennych? I jaki korzystny byłby z tej ilości efekt przemysłowy w idei i miary np. polska domenie energetyczna? Co w tej metodzie byłoby niemożliwe dla inżynierów firmy w domenie elektryczności i energii? * Przekonstruowanie akceleratora medycznego byłoby możliwe. Lokowanie uzyskanych, rzeczywistych, swobodnych elektronów, w stosownym zbiorniku z powietrzem, parą wodą, wodą, również byłoby możliwe, a korzyści przemysłowe lub ich brak to wynik badań, eksperymentów, pomysłów i talentu. Zauważamy, że w idei "e-woda" zgromadzone i użytkowane elektrony muszą być w szczelnym systemie elektroenergetycznym, aby ich przybywało i nie ubywało czyli byłoby coraz więcej magazynów "e-woda" - to muszą być solidne konstrukcje bez "efektu żarówkowego". I dalej może tak - aby uzyskać na badania hydroelektronowe "e-woda" środki dotacji z ministerstwa środowiska i/lub nauki potrzebna by była możliwość ich wskazania - co dotować? - zatem wymagane byłyby środki własne firmy, inwestora, ale inwestor potrzebuje ukazania projektu, a projekt wymaga wiedzy, a wiedza badań. I tak zagadnienie zamyka się w pętli braku patentów. * Oczywiście łatwiej założyć, że idea i miara "e-woda" nie będzie przydatna w przemyśle, jednak niewłaściwe byłoby bez badań czynić wyrocznię, że ideę "e-woda" nie można zamienić na miarę biznesu. * Potrzebny byłby zatem profesjonalny artykuł w domenie nauki i inżynierii o idei "e-woda" czyli zachodzi możliwość dowolności jej opisu. Podaj dalej!
*
Zbiornik z zawartością "e-woda" może być pokryty wewnątrz na ściankach siatką wypełnioną plasterkami grafenu. Kto wie może byłby w tym i z tego interes?

Siatka z drucików przewodnika:

++++++++++
++++++++++
++++++++++
++++++++++
++++++++++

# - plasterki grafenu przymocowany do siatki

#+#+#+#+#+#
+#+#+#+#+#+
#+#+#+#+#+#
+#+#+#+#+#+
#+#+#+#+#+#
+#+#+#+#+#+

W tej idei plasterki grafenu są oczka siatki.

Idea e-woda w zbiorniku z siatką przewodnika i grafenu:

#+#+#+#+#+# e-woda
+#+#+#+#+#+ e-woda
#+#+#+#+#+# e-woda
+#+#+#+#+#+ e-woda
#+#+#+#+#+# e-woda
+#+#+#+#+#+ e-woda
*

Technologia i technika "e-wody" potrzebna jest w idei "Sahara zielone Elizjum".
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE