ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInnowacje w przemyśle
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


Dron w rewizji wewnętrznej zbiornika - UDT i jego klienci beneficjentami innowacji
20.06.2017r. 05:07

Janusz Samuła, Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju w Urzędzie Dozoru Technicznego
Po kilku próbach zastosowania nowych technologii przychodzi czas, kiedy musimy poważnie przeanalizować korzyści i problemy związane z ich ewentualnym wdrażaniem do codziennej praktyki. Tak się stało w UDT w odniesieniu do dronów. Podjęliśmy próby włączenia dronów do badania wewnętrznych przestrzeni zbiorników, przeanalizowaliśmy opinie osób uczestniczących w badaniach i wyciągnęliśmy wniosek, że dron jako nowe narzędzie, którym dysponujemy, sprawdził się w praktyce.

Konsekwencją prób z dronami w UDT jest wykorzystanie ich do badania przestrzeni wewnętrznych urządzeń ciśnieniowych. Przeprowadzone próby dowiodły, że można kierować dronem wewnątrz zbiorników. Ta obserwacja zachęciła naszych inżynierów do porównania techniki dronowej z możliwościami jakie dają wideoendoskopy. Dobra rozdzielczość obrazu, nawet lepsza niż uzyskiwana za pomocą wideoendoskopu, to kolejny argument za wykorzystaniem drona. Dron, jako "latający wideoendoskop", pozwala nam na badanie wewnętrznej powierzchni zbiornika na znacznych wysokościach, posiada własne źródło światła o natężeniu wystarczającym dla skutecznego śledzenia ewentualnych procesów korozyjnych czy degradacyjnych. Badanie na wysokości pozwala uniknąć problemów (i kosztów) związanych z budowaniem rusztowań.

W trakcie przeprowadzania rewizji wewnętrznych UDT wykorzystuje specjalne wykonanie drona w klatce ochronnej. Wytrzymała struktura klatki chroni samego drona, jednocześnie dzięki elastyczności tej struktury dron może zderzyć się z powierzchnią badanego obiektu, nie wyrządzając szkód. Ponadto dron posiada oznakowanie CE, czyli w myśl przepisów dyrektyw unijnych jest urządzeniem bezpiecznym.

Pewnego pięknego poranka w maju rozpoczęliśmy w UDT (Oddział UDT Bydgoszcz) już nie próbę z dronem, lecz w pełni przygotowane, planowane badanie okresowe zbiornika LPG o wysokości kilkunastu metrów. Mimo wcześniejszych pozytywnych doświadczeń nie brakowało emocji. Nie było możliwości zastąpienia drona przez inspektora, gdyż króciec prowadzący do wnętrza miał małą średnicę, a ponadto nie było możliwości przemieszczania się inspektora w obszarze kilkunastu metrów wysokości. Napięcie rosło, gdy dron został umieszczony wewnątrz zbiornika. Czy wyniki zdalnego badania będą satysfakcjonujące? Czy zdołamy obejrzeć całą powierzchnię wewnętrzną? Czy rozdzielczość obrazu pozwoli ocenić stan techniczny przez inspektora (inspektorzy nie idą na kompromis w dziedzinie bezpieczeństwa!) ?

Udało się! Badanie zakończyło się sukcesem, również dla klienta. Na podstawie otrzymanych obrazów inspektor mógł rzetelnie ocenić stan techniczny urządzenia i zbiornik został dopuszczony do eksploatacji.

Musimy sobie zdać sprawę z faktu, że rozpoczyna się nowa era. Bezzałogowce latające kojarzyliśmy do tej pory jedynie z zastosowaniami wojskowymi, bądź w wykonaniu zabawkowym, kiedy umilały chwile naszym pociechom. Teraz inspektor ma w ręku profesjonalne narzędzie, o którym mu się nie śniło kilkanaście lat temu. Technika kolejny raz wyprzedziła prawo, umiemy już latać bezzałogowcami, nie wiemy jednak jakie zastosować przepisy prawne, aby ta technika była powszechnie stosowana. W UDT nie boimy się rozwiązań nowatorskich, ale podstawowym założeniem jest bezpieczeństwo zarówno inspektora jak i użytkowników, właścicieli instalacji.

Specjalistyczny dron okazał się takim rozwiązaniem, które spełnia wymagania bezpieczeństwa, a jednocześnie parametry techniczne, niezbędne do przeprowadzenia profesjonalnego badania. Nasza otwartość w UDT na innowacje powoduje, że jesteśmy nastawieni na ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań. Praca w obszarze nowych technologii to przyjemność i satysfakcja, tym bardziej, że praktyka jest najlepszym sprawdzianem, że takie rozwiązania są potrzebne.


Wysyłamy drona na misję badawcząNietypowy kształt namierzony przez drona okazał się ... kawałkiem przyklejonego papierka

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE