ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInnowacje w przemyśle
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


UDT testuje innowacyjne metody wykorzystujące prądy wirowe
27.02.2017r. 06:37

Janusz Samuła, Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju w Urzędzie Dozoru Technicznego
Michał Łoniewski, Departament Innowacji i Rozwoju w Urzędzie Dozoru Technicznego
W siedzibie UDT w Warszawie miało miejsce seminarium poświęcone innowacyjnym metodom pomiarowym, które wykorzystują znane od lat zjawisko fizyczne - występowanie prądów wirowych pod wpływem pobudzenia zmiennym polem magnetycznym. Przedstawiciele firmy Eddyfi zaprezentowali autorską metodę badań metodą impulsowych prądów wirowych oraz inne, innowacyjne i ciekawe metody badań nieniszczących. Eksperci UDT rozważają możliwości zastosowania tej metody w inspekcji.
Klasyczne wykorzystanie prądów wirowych, zwanych prądami Foucault od nazwiska ich odkrywcy (Jean Bernard Léon Foucault opisał je w XIX wieku), polega na detekcji tych prądów przy pobudzaniu ciągłym zmiennym polem magnetycznym. Innowacyjność metody impulsowej polega na znacznej poprawie czułości metody poprzez rezygnację z ciągłego pobudzania polem magnetycznym i zmianę na pobudzanie pojedynczym impulsem. Przy pobudzaniu impulsowym nie pojawia się szum, będący wynikiem ciągłego występowania prądów wirowych, wzajemnie nakładających się na siebie. Poprawa stosunku sygnału do szumu pozwala na badanie struktury metalicznej w głąb, nawet przez izolację.

Podczas seminarium odbyły się również pokazy pomiarów praktycznych. System pomiarowy składał się z sondy podłączonej do układu pomiarowego - tę sondę można było przesuwać wzdłuż kolejnych linii badanej powierzchni (skanowanie kolejnych linii, dla mniej wprawionych w zagadnieniach inżynierskich, przesuwanie sondy po powierzchni tak, jak rolnik przesuwa pług tworząc kolejne skiby podczas orki). Wynikiem była mapa powierzchni z zaznaczonymi miejscami degradacji - pocienienia warstwy metalu.

Aparatura przygotowana do praktycznych badań (metoda impulsowych prądów wirowych)

Najbardziej atrakcyjną cechą metody jest możliwość oceny stanu technicznego poprzez izolację, nawet o grubość do 200 mm!. Inspektor przeprowadzający badanie może wykonywać je znacznie szybciej w stosunku do badań punktowych klasycznymi metodami ultradźwiękowymi, które mogą nie zobrazować degradacji, np. korozji występującej pomiędzy punktami pomiaru. Sondą możemy badać powierzchnię z prędkością liniową do 100 mm na sekundę i poprzez izolację obserwować badaną strukturę metalu, którego grubość może sięgać 64 mm.

Korzyści dla właściciela badanego urządzenia są ogromne przy zastosowaniu tej metody badawczej, ponieważ nie musi tracić czasu i pieniędzy na zdejmowanie izolacji ze zbiornika czy rurociągu, a przy tym uzyskuje się pełną informację o badanej powierzchni i wykonuje badanie szybciej niż klasyczną metodą ultradźwiękową.

Podczas seminarium zaprezentowano również inne metody i systemy pomiarowe (np. Magnetic Flux Leakage - metoda rozproszenia strumienia magnetycznego do badań dna zbiorników czy wieloprzetwornikowe sondy do badania rurek w wymiennikach ciepła). Jednym z ciekawszych przyrządów, wzbudzających szczególne zainteresowanie był robot Scorpion 2, który może się poruszać (przykładowo) po ściankach zbiornika i przeprowadzać badania stanu materiału. Robot posiada długi kabel zasilający (50 m), a jego głowica oponowa pozwala na wykonywanie badań bez środka sprzęgającego w postaci wody czy żelu.

Prezentowana była również głowica, która może skanować obiekty z prędkością do 730 mm na sekundę.

Zainteresowanie seminarium cieszy organizatorów

Ważnym etapem było praktyczne sprawdzenie zasadności stosowania prezentowanych metod. Metody badań demonstrowane podczas seminarium zweryfikowano praktycznie na terenie Elektrociepłowni ENERGA w Ostrołęce. Badano występowanie ewentualnych degradacji pod izolacją rurociągu pary świeżej. W przypadku rurociągu badanie nie wykazało istotnych degradacji pod warstwą izolacji. Ciekawy eksperyment przeprowadzono ze zbiornikiem ciśnieniowym, badając spoinę pod powłoką malarską. W tym przypadku wynik nie był tak zadowalający. Badanie wykazało występowanie pęknięć wewnątrz spoiny, stwarzających zagrożenie podczas eksploatacji urządzenia.

Weryfikacja praktyczna jest niezbędna

Jak to zwykle bywa w praktyce inżynierskiej, metody te nie zastępują wszelkich innych metod nieniszczących, ale ich niewątpliwą zaletą jest możliwość przeprowadzania badań pod warstwą izolacji, tam gdzie inne metody zawodzą. Interesująca jest też możliwość mapowania powierzchni urządzenia ze względu na szybkość przeprowadzania badania oraz objęcie badaniem całej powierzchni, co jest niewątpliwą zaletą w stosunku do ultradźwiękowych metod punktowych.
UDT

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE