ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInnowacje w przemyśle
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


Specjalistyczne drony wspomagają inspekcję UDT
20.02.2017r. 05:35

Janusz Samuła, Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju w Urzędzie Dozoru Technicznego
Urząd Dozoru Technicznego poszukuje innowacyjnych rozwiązań w obszarze inspekcji, które są korzystne zarówno dla partnerów - zakładów przemysłowych - jak i dla inspektorów Urzędu. Wykorzystanie takiego specjalnego drona wydaje się spełniać oczekiwania obu stron.
Dron wykonujący inspekcję? Tak, dzisiaj to już rzeczywistość a nie marzenia. Zainteresowani wiedzą, że w UDT lataliśmy już dronami nad rurociągami. Tym razem idziemy parę kroków dalej w kierunku innowacji. Nie tylko latamy dronem, ale... latamy w przestrzeniach zamkniętych, nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale i wewnątrz zbiorników!


Dron leci wewnątrz zbiornika, a kamera przekazuje zdalnie obraz

Badania miały miejsce w obiekcie przemysłowym, w którym znajduje się wiele urządzeń technicznych. Wydarzenie było na tyle ciekawe, że w badaniach udział wzięli nie tylko inspektorzy i pracownicy UDT, ale także partnerzy UDT, kluczowi klienci z sektorów petrochemicznych, energetycznych, dystrybucji gazu i ropy naftowej.


Miłe zaskoczenie

Wśród użytkowników dronów istnieje przekonanie, że ze względu na zakłócenia elektromagnetyczne dron nie może być skutecznie, bądź w ogóle, sterowany w przestrzeniach, gdzie są obecne silne pola elektromagnetyczne. UDT przeprowadził próby na działającej instalacji, dron bez problemu dawał się sterować zarówno w sterowni jak i w innych miejscach, gdzie znajdowały się maszyny o dużym poborze mocy, w środowiskach o ekstremalnych zakłóceniach elektromagnetycznych. Dlaczego? Nie był to zwykły dron "z półki", lecz specjalistyczny dron, który może być wykorzystywany w środowiskach przemysłowych.

Dron w wykonaniu specjalistycznym (pokazany na zdjęciu) jest obudowany specjalną klatką, dzięki czemu może w przypadku błędu sterowania, "obijać się" o elementy instalacji, nie przynosząc szkody właścicielowi instalacji, ale także nie ulegając zniszczeniu. Istnieje możliwość, zupełnie niewykonalna w przypadku typowych dronów, że dron zostaje umieszczony na rurociągu w celu dokładniejszego zbadania z bliska uszkodzonego lub zagrożonego degradacją fragmentu instalacji. Podkreślmy, że typowe badania dronami wyposażonymi w kamery są realizowane ze względu na bezpieczeństwo
z odległości ok. 2 metrów.


Dron w specjalnym wykonaniu, z klatką ochronną
Na nasze życzenie dron "usiadł" na rurociągu technologicznym


Szerokie możliwości

Pilot drona na tablecie widzi obraz z jego kamery. Obraz może być wyświetlany na zewnętrznym monitorze. Stwarza to dla inspektora możliwość korygowania toru lotu drona w zależności od bieżącej potrzeby oceny wizualnej. Dron może lecieć, zawisnąć, utrzymać się nad obiektem i... na obiekcie. Temperatura środowiska, w jakiej dron może być wykorzystywany do około 60o C. Dron leciał również skutecznie w środowisku zapylonym.

Bardzo ciekawa właściwość drona - pilot może nim sterować na podstawie obrazu, jaki jest przekazywany z kamery drona na tablet. Daje to możliwość sterowania w zbiornikach zamkniętych, kiedy pilot nie ma z dronem kontaktu wzrokowego. Co więcej, po wylądowaniu można również odtworzyć obraz z kamery termowizyjnej, co znacznie zwiększa możliwości technicznej oceny uzyskanej z pomocą drona.


Przede wszystkim partnerzy UDT - nasi klienci

Inżynierów UDT fascynuje każdy kontakt z najnowszą technologią. Nie powinno to przesłaniać misji UDT związanej z zapewnieniem bezpieczeństwa publicznego. Dlatego cieszy nas fakt, że badania dronem spotkały się z dużym zainteresowaniem naszych partnerów z przemysłu.


Każdy chciał zobaczyć drona


... i sfotografować

Drony w badaniach w postaci ocen wizualnych (rewizja zewnętrzna, rewizja wewnętrzna) umożliwiają znaczne obniżenie ponoszonych przez klientów UDT kosztów przygotowania do badań. Nie potrzeba budować rusztowań, np. przy dużych zbiornikach czy wysoko umieszczonych rurociągach. Nasz partner unika w ten sposób kosztów oraz samego procesu podzlecania działań przygotowawczych firmom zewnętrznym. Ponadto badania mogą się odbywać również w zamkniętych pomieszczeniach, a przy niezbyt wysokich temperaturach mediów - nawet bez przerywania produkcji (oszczędność kosztów dla przedsiębiorcy).

Korzyści odnosi także inspektor UDT - nie musi znajdować się wewnątrz zbiornika, minimalizując ryzyko zatrucia organizmu resztkami medium, nie wspina się po rusztowaniach ryzykując upadek z wysokości czy upadek sprzętu.

KOMENTARZE ( 2 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Ciekawe. 22.02.2017r. 19:13
A jak to się ma do obowiązku sterowania dronem tylko przy kontakcie wzrokowym? Bo rozumiem, że obsługujący posiada... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowedź: 28-02-2017r. 13:12 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE