ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInnowacje w przemyśle
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron wybrał partnera do wykorzystania technologii blockchain
25.01.2019r. 05:44

Tauron wybrał firmę, która pomoże mu zbudować system rozliczeń w ramach usługi ładowania aut elektrycznych bazujący na technologii blockchain - poinformował "Puls Biznesu"
Tauron pracuje nad biznesowym wykorzystaniem technologii blockchain w elektromobilności. W ramach programu Pilot Maker Elektro ScaleUp zamierza przetestować na swojej infrastrukturze autorskie rozwiązanie MC2 Energy, startupu stworzonego przez Annę Streżyńską.

Blockchain tworzy łańcuch danych rozproszonych po różnych bazach. Każda zmiana tak zapisanych informacji wymaga uzgodnienia z wszystkimi ogniwami. Gwarantuje to dużą odporność na działania hackerskie. Nie ma bowiem jednego centrum operacyjnego, który byłoby narażone na atak. Dlatego technologia blockchain budzi zainteresowanie firm energetycznych.

- Dostrzegamy drzemiący w niej potencjał automatyzowania wielu procesów: od rozliczeń prosumenta, przez zarządzanie dostawami prądu, po śledzenie źródeł pochodzenia energii. Tauron, jako lider innowacji wśród spółek energetycznych w Polsce, nie może przejść obojętnie wobec takiej szansy. Umożliwia ona obniżenie kosztów z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa. Nasz ekosystem innowacji potrafi identyfikować, testować, wdrażać i wspierać inwestycyjnie przełomowe rozwiązania w energetyce. Chciałbym, aby Tauron i mój zespół jako pierwszy skutecznie stworzył opłacalny model oparty na blockchain i zapewnił skalę temu przedsięwzięciu - mówi Jarosław Broda, wiceprezes Taurona.

MC2 Energy zapewni Grupie Tauron oparte na blockchain rozwiązania dla elektromobilności. - Zastosowanie technologii blockchain w procesie ładowania pojazdów elektrycznych przynosi, przez automatyzację dostawy i rozliczeń, ułatwienia zarówno dla klientów końcowych, jak i dla profesjonalnych uczestników procesu: dostawcy energii, właściciela gruntu, właściciela ładowarki, operatora ładowarki, operatora płatności i innych - wyjaśnia Anna Streżyńska, prezes MC2 Energy, spółki specjalizującej się w zastosowaniach blockchain w energetyce.
Anna Streżyńska założyła firmę MC2 po odejściu z Ministerstwa Cyfryzacji, wraz z kilkoma jego byłymi pracownikami. Obecnie zatrudnia ok. 25 osób, głównie programistów. W grudniu ubiegłego roku poprzez platformę Beesfund Streżyńska sprzedała akcje i zebrała na rozwój swojej firmy prawie 700 tys. zł.

MC2 Energy został wybrany do pilotażu w programie Pilot Maker Elektro ScaleUp, którego celem jest wdrożenie 23 innowacji dla elektromobilności. - Torujemy drogę liderom innowacji. Poszukujemy nowatorskich rozwiązań, które odpowiadają potrzebom naszych partnerów, takich jak Grupa Tauron, PKN Orlen, Synerise, Larq czy Carrefour Polska - mówi Magdalena Jackowska-Rejman, prezes techBrainers, operatora Pilot Maker Elektro Scaleup. - MC2 Energy zaoferowało technologię, dzięki której Grupa Tauron zbuduje bezpieczny system rozliczeń z wieloma podmiotami zaangażowanymi w świadczenie usług elektromobilności. To jedno z wyzwań biznesowych, które firma zdefiniowała w ramach Pilot Maker Elektro ScaleUp. Wdrożenie rozwiązań proponowanych przez MC2 Energy przyniesie wiele korzyści użytkownikom systemu elektromobilności, w tym kierowcom pojazdów elektrycznych - dodaje.

W ramach akceleracji w programie Pilot Maker Elektro ScaleUp MC2 Energy może liczyć na 550 tys. zł dotacji z funduszy europejskich na rozwój oferowanej technologii. Firma będzie też mogła przetestować rozwiązanie na infrastrukturze Grupy Tauron i uzyskać dostęp do jej bazy klientów.
Zobacz także:

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE