ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInnowacje w przemyśle
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Broda: rynek mocy to odpowiedź na potrzeby energetyki jak brak środków na inwestycje
29.11.2018r. 11:46

Wiceprezes grupy Tauron Jarosław Broda powiedział podczas konferencji "Współpraca konwencjonalnych źródeł wytwórczych i wielkoskalowe OZE" , że po 2020 roku wiele jednostek wytwarzających energię będzie wymagać modernizacji, aby pozostały efektywne. Jego zdaniem modernizację uda się zrealizować dzięki przychodom z rynku mocy - czytamy w BiznesAlert.pl.
- Rynek mocy to odpowiedź na potrzeby energetyki jak brak środków na inwestycje. Po 2020 roku duża część naszych jednostek będzie nieefektywna bez modernizacji. Dzięki przychodom z rynku mocy można je zmodernizować - powiedział Jarosław Broda.Podkreślił, że dzięki rynkowi mocy spółki energetyczne "kupiły sobie czas" na rozważenie dodatkowych opcji przy wyborze źródeł energii przez siedem lat. - Musimy zapewnić równe warunki tak dla rozwoju energetyki konwencjonalnej, jak i energii pochodzącej z OZE, aby mieć prąd w gniazdku - powiedział.

Podkreślił konieczność dążenia do coraz większej elastyczności bloków energetycznych. -To nie tylko obniżanie minimów technicznych, ale i gotowość do większej liczby odstawień. W świecie 2030 roku i dużej ilości OZE mówi się o wyłączeniach tych bloków na poziomie 100- 150 razy w roku. Jeśli postęp technologiczny pozwoli, zejdziemy z minimami technicznymi, które pozwolą na odstawienie na poziomie 50 - 100 razy. Naszą ambicją jest stanie się substytutem gazówek. Chcemy zbliżać się do poziomu, które mogą dać elektrownie gazowe. Wyzwaniem są nieplanowane odstawienia. Mamy tu do czynienia z problemami eksploatacyjnymi, związanymi z temperaturą w kotle, jego rozszczelnieniem czy zachowaniem w nim płomienia - powiedział Broda.

Jak dodaje Broda, innowacje mogą być dla spółki dużą wartością dodaną. - Aby doprowadzić do większej elastyczności bloków Tauron chce zmniejszenia minimum technicznego bloków, aby maksymalnie skrócić czas rozruchu bloków i pracować jednocześnie przy ich pełnej sprawności i przy zachowaniu norm środowiskowych. Zamierzamy to osiągnąć poprzez zmiany organizacyjne, dokładniejsze pomiary i skuteczniejsze przewidywanie sekwencji pracy bloków. Wierzymy, że poprawa ich elastyczności jest możliwa, bez większych nakładów finansowych - dodał.
Tauron chce wykorzystać bloki konwencjonalne, do uruchomienia technologii power to gas, a więc wychwytywania CO2, który ma stać się paliwem do produkcji gazu. - W Łaziskach posiadamy niewielką instalację, które pracuje w technologii power to gas. Gdyby ta technologia się powiodła, mielibyśmy kolejną technologię przejściową. To trochę jak lot na Księżyc, ale mając takie zasoby węglowe, grzechem byłoby z nich nie skorzystać - dodał Broda.
Wirtualna elektrownia to kolejny system, który chce uruchomić Tauron. - Pozwala ona zarządzać zapotrzebowaniem podażowym i popytowym, aby lepiej integrować rozproszone źródła energii. Pokładamy nadzieje w informatyzacji naszych systemów, we współpracy z klastrami energii i mniejszymi producentami przemysłowymi - powiedział Broda. Kolejny projekt to duże magazyny energii. - Chcemy uruchomić magazyn energii na ponad 2 MW. Ma on powstać w pobliżu farmy wiatrowej. Będzie największy w Polsce. Chcemy także przeanalizować czy magazyny mogłyby stać się substytutem rozwoju sieci dystrybucyjnej - podkreślił wiceprezes Taurona.

- Spadek cen energii z OZE pokazuje, że inwestycje w te źródła są coraz bardziej racjonalne. Podobnie jest w przypadku kogeneracji gazowej. Pracujemy też nad projektami wiatrowymi. Ogłaszaliśmy już przymiarki do akwizycji - dodał cytowany przez BiznesAlert.pl wiceprezes Taurona.
BiznesAlert

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Klient systemu 29.11.2018r. 16:20
Kupowanie czasu strategią Taurona? Nakładanie nowych podatków na odbiorców energii remedium na brak impulsów... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pesel 29.11.2018r. 18:37
Chyba to jakoś tak wychodzi, że ceny energii na rynku mocy są niemal takie jak prognozowane ceny "zwykłej"... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: fm 30.11.2018r. 08:31
Zmarnowany czas x zmarnowana energia = zmarnowane pieniądze. A wystarczyło podnieść ceny w aktualnych taryfach. echhh
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2019
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE