ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREInnowacje w przemyśle
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

NCBiR przedstawił szczegóły odnośnie programu "Bloki 200+"
26.10.2017r. 11:15

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprezentowało w czwartek program "Bloki 200+". Dwa wybrane projekty mogą otrzymać po ok. 85 mln zł. dofinansowania.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przygotowało dla branży energetycznej program "Bloki 200+". Jego celem jest opracowanie zbioru rozwiązań technicznych, organizacyjnych lub prawnych służących niskonakładowej technologii zmian podstawowych parametrów pracy i utrzymaniu bloków klasy 200 MWe przy zapewnieniu dyspozycyjności i zachowaniu wymaganych norm środowiskowych. W ramach programu zakłada się przetestowanie finansowania prac B+R w sektorze energetyki w trybie Pre Commercial Procurement (PCP).

Jak podkreśla NCBiR program "Bloki 200+" ma być realizowany w nowatorskiej formule - zamiast finansowania badań w postaci udzielania grantów na pojedyncze projekty, utworzony zostanie kompleksowy program badawczy. Obejmie on portfolio projektów, które przyczynią się do realizacji głównego celu programu tj. rozwiązania problemu lub zaspokojenia potrzeby konkretnego odbiorcy, poprzez zapewnienie rozwiązania technologicznego, które dziś nie jest jeszcze dostępne na rynku.

W ramach procedury zamówienia w trybie PCP przewiduje się w pierwszej jego części wyłonienie wykonawców projektów, które będą realizowane w trzech fazach: opracowanie koncepcji, weryfikacja koncepcji i badanie prototypu w rzeczywistym środowisku testowym.

Do fazy pierwszej zostanie zakwalifikowanych dwunastu wnioskodawców, którzy spełnią wszystkie wymogi formalne kwalifikacji. Do kolejnej fazy ma zostać zakwalifikowanych sześciu wykonawców, a do trzeciej - ostatniej - dwóch.

W pierwszej fazie przewidziano wynagrodzenia na poziomie ok. 100 tys. zł za pozytywnie ocenioną koncepcję. W ramach fazy drugiej, za pozytywnie ocenioną koncepcję wynagrodzenie ma wynieść około 1,5 mln zł. Natomiast wynagrodzenie za realizację trzeciej fazy ma wynieść wyniesie 85 mln zł na projekt.
W fazie trzeciej wybrani wykonawcy projektów będą mieli za zadanie przeprowadzi prace B+R w środowisku nielaboratoryjnym , tj. w skali rzeczywistej (w ramach prototypu). Celem tych prac będzie sprawdzenie możliwości zastosowania przygotowywanej metody do wykorzystania w rzeczywistym środowisku pracy bloków, w tym zweryfikowanie czy przygotowywana metoda może być wdrożona i czy przynosi założone skutki oraz jakie efekty mogą być osiągnięte w związku z jej zastosowaniem.

Projekty ubiegające się o dofinansowanie muszą zostać zrealizowane do końca pierwszego kwartału 2021 r. nabór wniosków w programie ma ruszyć jeszcze w tym roku. Według przedstawionego przez NCBiR harmonogramu na złożenie wniosków zainteresowani będą mieli ok. pięciu tygodni. Lista podmiotów zakwalifikowanych do uczestnictwa w programie ma być ogłoszona po następnych pięciu tygodniach. Na złożenie koncepcji prac badawczych wybrani uczestnicy programu będą mieli ok. 6 tygodni od podpisania umowy, a lista wnioskodawców zakwalifikowanych do drugiej fazy projektu ma być ogłoszona po pięciu tygodniach. Na złożenie wymaganych w fazie drugiej dokumentów zakwalifikowani uczestnicy programu będą mieli ok. 6 miesięcy, a ogłoszenie wyników tej fazy ma nastąpić pięć tygodni później.

Na złożenie dokumentów warunkujących rozpoczęcie prac badawczych prototypu w skali rzeczywistej bloku klasy 200 MW przewidziano w harmonogramie ok. trzech tygodni, a po dwóch tygodniach na zostać ogłoszona końcowa kwalifikacja wykonawców do fazy trzeciej. Na wykonanie badań referencyjnych bloku klasy 200 MW wykonawcy będą mieli czas do 30 grudnia 2020 r. Natomiast na pomiary kontrolne spełnienia wartości programu będą musiały być przeprowadzone najpóźniej do 26 luty 2021 r.

Według założeń programu wypracowane w jego ramach rozwiązania będą mogły być stosowane też w innych blokach parowych, w szczególności w klasy 360 MWe.

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Eko 26.10.2017r. 15:42
Kolejna polska innowacja składanie z dwóch sowieckich bloków z lat 50. XX wieku nowego. Stać nas innowacje.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Klio 27.10.2017r. 08:44
Cud nad Wisłą - kompletna modernizacja zlomu ma być tańsza i efektywniejsza niż demontaż i postawienie nowoczesnego... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wito 27.10.2017r. 09:56
A w Połąńcu Francuzi już to zrobili 4 lata temu!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Czytelnik 27.10.2017r. 14:52
Ale powstanie nowe 200+ i nowe ciepłe posadki, a po czasie to zamkną bo się nie opłaca.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE